Wertykulator

rankingi

jaki wertykulator wybrać? poradnikRozwijająca się z dnia na dzień technologia umożliwia na zastosowywanie coraz to nowszych urządzeń, które znacznie ułatwiają nam wszelakie zadania. Nie inaczej jest w przypadku ogrodów – ich właściciele mogą skorzystać decydując się na różne urządzenia pozwalające na pielęgnację. Jednym z takich urządzeń jest wertykulator i to właśnie o nim znajdziecie informacje w poniższym wpisie. Podpowiadamy, jaki wertykulator kupić? sprawdź nasz poradnik.

Wertykulator czy aerator?

Te dwa urządzenia mimo osiągania tego samego efektu w postaci zadbanego trawnika różnią się sposobem operowania.

 • Werykulator nacina wierzchnią warstwę darni i usuwa filc blokujący trawie możliwość krzewienia się. Jest to bardziej delikatny sposób, którego efektywność można dodatkowo zwiększać poprzez zastosowanie specjalnych ostrzy.
 • Aerator ma na celu napowietrzenie gleby oraz dotarcie do warstw ziemi, które są głębiej położone. W efekcie doprowadza to do lepszego odżywienia korzeni roślin.

Jaki wertykulator kupić?

 1. Wertykulator elektryczny – ten rodzaj werykulatora posiada mniejszą moc i wymaga stałego podłączenia do źródła prądu, przez co najlepiej sprawdza się w bliskiej odległości od domu.
 • Szerokość robocza – pozwala ona określić szerokość naciętego pasa trawnika podczas jednorazowego przejadu. Waha się pomiędzy 35 a 50 cm. Szerokość robocza wpływa również na wagę urządzenia.
 • Głębokość robocza – określa oczywiście głębokość nacięć. Najlepiej w przypadku wertykulatora elektrycznego zdecydować się na regulację długości noży, która pozwala na wertykulację głęboką oraz płytką.
 • Moc – wertykulatory elektryczne osiągają moc od 500-2000 W i odpowiednio sprawdzają się na trawnikach o powierzchni od 200 do 800 m2.
 • Waga – ten rodzaj wertykulatorów waży od 7 do nawet 20 kilogramów.
 1. Wertykulator spalinowy – to zdecydowanie najmocniejszy rodzaj tego typu urządzeń. Jest bardzo wydajny, ale emituje spaliny oraz duży hałas. Oprócz tego, wymaga zabiegów konserwujących. Jego moc pozwala na wertykulację obszarów powyżej 1000 m2. Wertykulatory spalinowe osiągają moc nawet 6 KM oraz ważą do 40 kg. Podczas zakupu warto zdecydować się na samojezdne modele ze względu na dużą wagę.
 2. Wertykulator ręczny – najprostszy rodzaj werykulatora. Praca z jego wykorzystaniem jest czasochłonna i męcząca. Mimo to, sprawdza się w przypadku bardzo małych trawników, które nie wymagają specjalistycznych zabięgów pielęgnacyjnych. Polecanym rodzajem wertykulatora ręcznego jest wertykulator do trawy dwustronny, który umożliwia standardową pracę oraz tworzenie głębszych nacięć i zagrabywanie odpadów w postaci suchych liści czy nawet kamieni.

Do czego przyda nam się wertykulator?

Do czego przyda nam się wertykulator?

 1. Pielęgnacja trawy – pionowe nacięcia wykonane za pomocą wertykulatora pozwalają wodzie i substancjom odżywczym na dotarcie do korzeni traw, co z kolei przekłada się na wzmocniony wzrost trawy oraz lepsze jej rozkrzewanie. W efekcie trawa jest elastyczna i nie niszczy się pod wpływem deptania.
 2. Likwidacja mchów oraz chwastów jednorocznych – Wertykulator umożliwia niszczenie słabo zakorzenionych mchów i chwastów, które podbierają trawię wodę, światło oraz substancje odżywcze.
 3. Inne – nacięcia werykulatora umożliwiają także usuwanie próchnicy powierzchniowej, odpowiednie przygotowanie podłoża pod podswiew trawy oraz przerzedzenie trawnika.

Dopasowanie urządzenia do powierzchni

Jest to oczywiście bardzo ważna kwestia podczas doboru wertykulatora.

 1. Dla trawników do 200 m2 wystarczy wertykulator ręczny,
 2. Dla trawników w przedziale 200-800 m2 najlepszy będzie odpowiednio dopasowany pod względem rozmiaru trawnika wertykulator elektryczny.
 3. Do trawników powyżej 800 m2 przeznaczone są wertykulatory spalinowe.

Wertykulator do trawy – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru odpowiedniego wertykulatora warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są ostrza. Najlepsza jest tutaj stal nierdzewna, która dzięki odporności na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych sprawdza się świetnie, nawet podczas długotrwałych prac.

Ważny jest też trwały korpus, najlepiej wykonany z metalu, choć również te wykonane z tworzyw sztucznych zdają egzamin. Oprócz tego, dobrze jest zwrócić uwagę na składaną rączkę czy kosz na odpadki, które ułatwiają pracę z urządzeniem.

Jak używać wertykulatora?

Informacje odnośnie tego procesu znajdziecie w poniższym filmiku. Warto tylko pamiętać przed zastosowaniem narzędzia o sprawdzeniu, czy gleba jest dostatecznie wilgotna. Jeśli nie, trawnik należy odpowiednio podlać. Poniżej, ciekawy poradnik na temat wertykulacji domowego trawnika.

Wertykulator do 300 zł

W tym przedziale cenowym znajdziemy wertykulatory ręczne, których ceny zaczynają się od 50 złotych w przypadku tych najprostszych produktów. Powyżej 100 złotych dostaniemy w swoje ręce wertykulator dwustronny, a powyżej 200 złotych będzie to produkt wyposażony w kółka.

Wertykulatory – Ranking

Dodatkowo, w celu jeszcze większego ułatwienia wam zakupu wertykulatora, umieściliśmy poniżej również ranking wertykulatorów, który pozwoli wam na dobór jak najlepszego produktu w odpowiedniej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *