Spawarka inwertorowa

rankingi

Dla specjalisty z każdej dziedziny ważnym jest, aby posługiwać się odpowiednimi urządzeniami charakteryzującymi się dobrą jakością. Nie inaczej jest w przypadku spawarek inwertorowych, które są najczęściej wykorzystywanym rodzajem spawarek. Zawdzięczają to głównie temu, że znajdują zastosowanie zarówno w zakładach, jak i w gospodarstwie domowym. W naszym artykule, podpowiadamy jaką spawarkę inwertorową wybrać oraz na co zwrócić uwagę.

Jaką spawarkę inwertorową wybrać?

  1. Spawarka 160 A – spawarka o takim amperażu jest oczywiście najsłabsza i przyda się w delikatnych pracach z bardzo cienkimi kątownikami czy małymi łączeniami przedmiotów drucianych. Spawarka z takim amperażem będzie miała jednak problemy już z przyspawaniem zawiasów.
  2. Spawarka 250 A – różnica w porównaniu do spawarek 160 A jest już znacznie wyczuwalna. Spawarki 250 A to już dość mocne urządzenia, które pozwalają na wykonanie sporej części prac, wliczając w to nawet budowę konstrukcji z grubych kątowników. Większa moc przekłada się co prawda na mniejszą oszczędność, ale w efekcie otrzymujemy o wiele więcej możliwości.
  3. Spawarka powyżej 300A – tego typu sprzęt znajduje swoje zastosowanie przy profesjonalnych pracach. Jak na warunki domowe są to zdecydowanie zbyt mocne oraz za drogie spawarki. Już lepiej zdecydować się na wynajęcie fachowca jednorazowo zamiast kupować tak drogi sprzęt do domu.

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?

a) Spawarki transformatorowe

Spawarki transformatorowe charakteryzują się dużymi rozmiarami i równie sporą wagą. Oprócz tego, szybko dochodzi w nich do przegrzania i mogą sprawić kłopot przy przechowywaniu. Z drugiej jednak strony, ich nieskomplikowana budowa czyni je odpornymi na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Można je również dostać za stosunkowo niewielkie pieniądze, zachowując przy tym zadowalająca jakość spawu. Są przeznaczone najczęściej do prac profesjonalnych.

b) spawarki inwertorowe

Z kolei spawarki inwertorowe są mniejsze, bardziej mobilne i wyróżniają się niewielką wagą, ale za to ich skomplikowana budowa uniemożliwia naprawę ewentualnych uszkodzeń w domowych warunkach lub znacząco taką naprawę utrudnia, a do tego są one bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Mimo to, eksperci zalecają korzystanie z nich w warunkach domowych.

Główne rodzaje

Spawarka inwertorowa MIG-MAG

  1. Spawarka inwertorowa MIG-MAG – tego typu spawarka umożliwia spawanie w otulinie gazowej. Mimo, że jakość wykonanych spoin nie jest najlepsza, ta technika umożliwia spawanie różnych materiałów, w tym aluminium.
  2. Spawarka inwertorowa MMA – w przypadku spawarek tego typu wykorzystuje się otulone elektrody, a podczas spawania powstaje spora ilość żużla, którego należy się pozbywać. Z tego względu spoina nie może byc perfekcyjna i estetycznie zawsze czegoś jej brakuje. Mimo to, spawarki MMA bardzo dobrze radzą sobie ze spawaniem miejsc, do których trudno dotrzeć.
  3. Spawarka inwertorowa TIG – ten rodzaj spawarek pozwala na zdecydowanie najbardziej równą oraz estetyczną spoinę za sprawą nietopliwych elektrod. Jednakże, spawarki inwertorowe TIG są używane stosunkowo rzadko, najczęściej do spawania wysokostopowej stali czy aluminium. Oprócz tego, umożliwiają one pracę w trybie MMA.

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Podczas wyboru takiej spawarki powinniśmy zwracać uwage przede wszystkim na jej cykl pracy, który w niektórych przypadkach może być wręcz zaskakująco niski. Jeśli producent nie określa cyklu pracy w karcie opisu produktu, to nie powinniśmy go pod żadnym pozorem kupować. Jego wartość powinna osiągać około 35%, a przy słabszym prądzie wartość ta może sięgać nawet 100% w przypadku najlepszych spawarek.

Wybór wcale nie oczywisty

Jaka spawarka inwertorowa dla amatora

Jaka spawarka inwertorowa dla amatora?

  • Jak opisaliśmy powyżej, musimy brać w takim przypadku pod uwagę cykl pracy urządzenia. W zakresie cenowym do 500 zł przykładem amatorskiego produktu wartego uwagi jest chociażby Magnum SNAKE 200I 200A (SNA200I).

Jaka spawarka inwertorowa do domu?

  • W warunkach domowych, mimo wszystko lepiej jednak sięgnąć po coś w przedziale 500 – 700 zł, ponieważ spawarki w tym zakresie cenowym zapewnią nam wszystko to, co potrzebne przy domowych pracach. Za przykłady niech posłużą Dedra DESi199BT lub HECHT 1820.

Spawarka Magnum opinie – korzystne rozwiązanie

Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie również po spawarki renomowanej firmy Magnum (więcej informacji tutaj), która zapewnia wysokiej jakości produkty od wielu lat. Cechują się one bardzo dobrym cyklem pracy oraz dodatkowym wyposażeniem ułatwiającym pracę. Zgodnie z opinią klientów, za przykłady mogą posłużyć Magnum SNAKE 270 IGBT lub Magnum SNAKE 270 Profi.

Podsumowanie

a) W warunkach domowych najlepiej będzie sięgnąć po spawarkę inwertorową o amperażu od 160 A do maks. 250 A

b) Większy amperaż jest stosowany w urządzeniach przeznaczonych do profesjonalnych zawodowych prac.

Produkty w zakresie cenowym 500 – 700 zł wystarczą nam w zupełności do większości prac związanych z domem. Podczas zakupu sprawdzajmy cykl pracy i nie decydujmy się na produkty, które nie uwzględniają o nim informacji.

Spawarka inwertorowa – Ranking

W celu ułatwienia wyboru spawarki, która najbardziej spełni wasze oczekiwania, poniżej umieściliśmy również ranking tego typu urządzeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *