Rozdrabniacz do gałęzi

rankingi

Właściciele ogrodów każdego roku podejmują się różnego rodzaju prac sezonowych. Jednym z nich jest przycinanie gałęzi na wiosnę oraz podczas jesieni. Niestety, efektem tej pracy jest nierzadko duża ilość zalegających gałęzi, które trzeba posprzątać –  z pomocą przychodzi rozdrabniacz gałęzi będący świetnym sposobem na ułatwienie sprzątania odpadów drewnianych. Podpowiadamy, jaki rozdrabniacz wybrać 🙂

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać?

Rozdrabniacz do gałęzi - jaki wybrać?

  1. Rozdrabniacz do gałęzi spalinowy – w przypadku rozdrabniaczy nieprzemysłowych, moc silników waha się od 1 do 10 KM. Ze względu na swoje większe osiągi oraz wymiary stosuje się je najczęściej przy bardziej zaawansowanych pracach i w ogrodach o większych rozmiarach, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony lub nie ma go wcale. Do dodatkowego sprzętu zaliczają się między innymi automatyczny podajnik lub bieg wsteczny.
  2. Rozdrabniacz do gałęzi elektryczny – ten rodzaj rozdrabniaczy charakteryzuje się przede wszystkim mniejszą wagą i rozmiarami. Rozdrabniacze elektryczne przeznaczone są do lżejszej pracy, przez co świetnie sprawdzą się na ogrodach o małych rozmiarach.
  3. Rozdrabniacz ciągnikowy – rozdrabniacze tego typu są oczywiście montowane do ciągników – za ich zasilanie odpowiada natomiast pasek klinowy. Jako, że charakteryzują się największa mocą i wagą, korzysta się z nich podczas prac przemysłowych na dużych przestrzeniach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  1. Typ zasilania – w przypadku większości małych ogrodów wystarczy nam zasilanie elektryczne. Moc silnika dobrego elektrycznego rozdrabniacza do gałęzi zaczyna się od 2400 W i osiąga maksymalnie około 2500 W. Jeśli natomiast mamy do czynienia z działką o dużych rozmiarach, nie obejdzie się bez rozdrabniacza spalinowego. Ich moc waha się od 1 do 10 KM, z tym że w przypadku większych działek dolna granica to około 4 KM. W pewnych sytuacjach posiadacze małych ogrodów powinni jednak zdecydować się na silnik spalinowy – rozdrabniacze wyposażone w niego lepiej radzą sobie ze starymi i grubszymi gałęziami.
  2. Dodatkowe funkcje – jest ich wiele. Przydatna jest chociaż możliwość wciągania gałęzi – wyposażone w nią rozdrabniacze automatycznie wciągają gałęzie spod siebie. Warto zwrócić również uwagę na wyłącznik przeciążeniowy, który ma na celu chronić urządzenie przed awarią podczas pracy. Bardzo przydatny jest również kosz na zrębki, a myśląc o transporcie dobrze jest wyposażyć się również w specjalnie przeznaczone do tego koła. Z myślą o bezpieczeństwie natomiast przyda się zabezpieczenie przed włączeniem urządzenia.
  3. Części tnące – to również ważny element rozdrabniaczy. W przypadku elementów tnących mamy do czynienia z nożami, nożem ślimakowym, walcem zębatym oraz turbiną. Noże to najrzadziej spotykany rodzaj elementów tnących, głównie ze względu na niską wydajność i brak dostatecznego zabezpieczenia. Noże ślimakowe z kolei wyróżniają się dużą siłą cięcia, ale ceną za to jest mała wydajność w zestawieniu z innymi systemami cięcia. Walce zębate odznaczają się dobrymi możliwościami cięcia grubych gałęzi, sporą wytrzymałością i dużą wydajnością. Przypłacają to jednak dużym poborem mocy. Jeśli natomiast chodzi o turbiny, wykorzystuje się je czasami w rozdrabniaczach spalinowych. Ten system również uchodzi za bardzo wydajny i tak samo zużywa dużo mocy.

Zasady BHP

Zasady BHP pracy na rozdrabniaczu do gałęzi

Przed podjęciem pracy pamiętajmy o przeczytaniu załączonej do rozdrabniacza gałęzi instrukcji i stosujmy się do zawartych tam instrukcji. Ostrożność przede wszystkim. Praca w myśl BHP nie obejdzie się na pewno bez odpowiednich okularów ochronnych oraz rękawic. Z kolei po wykonanej pracy ważne jest to, aby pamiętać o wyczyszczeniu urządzenia.

Na jakiego producenta warto postawić?

Einhell GC-RS 2540 moc 2000W

Wybór jest dość duży. Do producentów, na których produkty warto zwrócić swoją uwagę należą Black&Decker, Einhell, Fieldmann, Bosch, Hecht, Honda, Makita, NAC, Faworyt i Lider. Cieszą się oni dobrą opinią wśród klientów oraz zapewniają długi okres gwarancyjny, który jest bardzo ważny. Ceny dobrych rozdrabniaczy wahają się od 300 do 1500 zł – dla profesjonalistów z kolei ceny te osiągają nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko zależy od naszych zapotrzebowań. Cena rośnie oczywiście wraz z mocą urządzenia oraz zaawansowaniem prac, które chcemy wykonywać.

Przydatne wskazówki dla początkujących

  1. Dobry producent – Po pierwsze pamiętajmy o postawieniu na sprawdzonego producenta – nie chcemy przecież, aby trafił w nasze ręce produkt niskiej jakości.
  2. Moc silnika – Kolejnym ważnym krokiem będzie dopasowanie mocy silnika do rozmiarów naszej działki, ilości oraz wielkości zalegających gałęzi.
  3. Dodatkowe akcesoria – Do pracy z rozdrabniaczem przyda się również dodatkowe wyposażenie w postaci kosza na zrębki, wyłącznika przeciążeniowego lub zabezpieczenia przed włączeniem urządzenia.

Podsumowanie – Czy warto kupić?

Ogólnie rzecz ujmując, rozdrabniacze do gałęzi to bardzo przydatne urządzenia w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużą ilością odpadów drewnianych na ogródku. Jeśli jest ich mało, nie trzeba się fatygować z zakupem takiego urządzenia, ale gdy już się na nie zdecydujemy – na pewno ułatwią nam znacznie pracę.

Opinie użytkowników rębaków do gałęzi

Użytkownicy polecają również rębaki do gałęzi, które znacząco ułatwiają ucinanie gałęzi z drzew, nawet tych starszych i grubszych. Praca jest o wiele szybsza niż w przypadku, gdy zdecydujemy się na nią bez takiego urządzenia oraz bardziej wydajna.

Rozdrabniacz do gałęzi  – Ranking

Na koniec umieszczamy specjalnie przygotowany ranking, który ma na celu przybliżenie wam najlepszych produktów – spełnią one wasze wszelkie wymagania i znacznie ułatwią pracę z odpadami drewnianymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *