Piła spalinowa

rankingi

W obecnych czasach coraz częściej sięgamy po nowoczesne urządzenia podczas różnego rodzaju prac, których się podejmujemy. Ma to oczywiście na celu ich przyspieszenie. Nie inaczej jest w przypadku prac z drewnem, które to przebiegają o wiele sprawniej, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z piły spalinowej zamiast tradycyjnych narzędzi. Podpowiadamy, na jaką piłę spalinową warto postawić w dzisiejszych czasach 🙂

Jaką piłę spalinową wybrać?

Piła spalinowa ranking

Przejdźmy od razu do konkretów. Na dobrą piłę spalinową składa się kilka elementów, które wymieniliśmy poniżej.

  1. Moc piły – to zdecydowanie najważniejszy parametr podczas wyboru. Do przycinania drzewek czy gałęzi, nie będzie potrzeby zaopatrywać się w piłę o mocy większej niż 1,5-2,5 KM. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy chcemy wykorzystać piłę do cięcia drewna na opał lub lekkich prac w lesie – tutaj będzie nam potrzebna piła o mocy od 2,5 do 5 KM. Jeśli chcemy kupić piłę przeznaczoną do wycinki drzew, to powinniśmy sięgnąć po urządzenie o mocy od około 6 do nawet 9 KM.
  2. Waga – ten parametr wynika z tego, jak chcemy wykorzystać piłę. Im trudniejsza praca, tym cięższa piła. Najtańsze zaczynają się od około 3 kilogramów, a te najmocniejsze posiadające różne dodatki mogą osiągnąć wagę nawet kilkunastu kilogramów.
  3. Poziom hałasu – piła działa oczywiście dość głośno i dlatego ważnym jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednie słuchawki. Poziom hałasu może bowiem osiągać nawet 120 dB. W przypadku pił elektrycznych wartość ta jest oczywiście zazwyczaj bardzo niska i pozwala na komfortowe użytkowanie bez obawy o emitowanie dużego hałasu. Natomiast w przypadku pił spalinowych, bez względu na cenę, trudno będzie obejść się bez nauszników.
  4. Długość prowadnicy – dłuższa prowadnica oznacza zazwyczaj większy komfort podczas pracy. Podczas prostych zadań wystarczy nam jednak prowadnica o długości 30-35 cm, a podejmując się pracy przy np. budowie domu długość prowadnicy nie musi przekraczać 40 cm. Wartości wyższe niż 40 cm osiągają prowadnice w piłach przeznaczonych do prac leśnych.
  5. Dodatkowe wyposażenie – z najciekawszych dodatkowych rozwiązań warto wymienić takie elementy, jak zmniejszone zapotrzebowanie na paliwo, specjalny system AutoTune zapewniający idealną wydajność silnika poprzez dostosowanie gaźnika do pracy w różnych warunkach czy funkcję ułatwienia rozruchu. Oprócz tego, do przydatnych rozwiązań zaliczają się także systemy pozwalające na oczyszczanie spalin czy minimalizację drgań. Do popularnych produktów należą również piły na wysięgniku, które pozwalają na ścinanie lub przycinanie znajdujących się wysoko gałęzi bez potrzeby korzystania z drabiny.

Tania piła spalinowa do 250 zł

W normalnych warunkach raczej nie zalecalibyśmy korzystania z pił w tym przedziale cenowym. Rozumiemy jednak, że niektóre osoby chciałyby zaoszczędzić na zakupie takiego urządzenia lub po prostu nie dysponują większym budżetem.

Ogólnie rzecz ujmując tak tanie piły zazwyczaj powinno stosować się rzadko i tylko do delikatnych prac. Są to bowiem często dość zawodne produkty, ale mimo to można wśród z nich znaleźć takie, które w miarę zaspokajają te najbardziej podstawowe potrzeby. Przykładem takiego urządzenia jest piła od firmy GRAPHITE o numerze produkcyjnym 89G940, która mimo swojej ceny zapewnia zadowalającą moc silnika oraz akceptowalną wytrzymałość.

Piła spalinowa do 500 zł

W tym zakresie cenowym znajdziemy już produkty, które zapewniają dobrą wytrzymałość i wydajność. Jest to jednak już zakres, w którym niektórym osobom dość trudno będzie zdecydować się na konkretny produkt, co oczywiście wynika z bogactwa rynku i różnych możliwości, które takie piły oferują.

Dlatego też chcemy zaprezentować wam dwa dobre produkty w tym zakresie cenowym. Jednym z nich jest NAC CST 45 40 02 AC, którego pojemność skokowa silnika wynosi 51 cm3, a jego moc to 2,45 KM. Drugim jest NAC CST 61-50AC, jest to droższa piła, która jak na ten zakres cenowy prezentuje naprawdę dużą moc silnika – aż 3,8 KM.

Piła spalinowa do 1000 zł

Z kolei w tym zakresie cenowym warto zwrócić swoją uwagę na chociażby piłę spalinową Makita EA3500S35B. Posiada dużą moc w wysokości 4,9KM, co spełni oczekiwania bardziej wymagających klientów. Znajdzie zastosowanie podczas częstej pracy z wycinaniem drzew oraz pracy z obiektami o większych rozmiarach. Piła waży tylko 7 kg oraz jest wyposażona w hamulec bezpieczeństwa.

Porównanie gigantów czyli jaką piłę spalinową kupić stihl czy husqvarna?

jaką piłę spalinową kupić stihl czy husqvarna?

  1. Stihl – Pilarki firmy Stihl uważane są za absolutnie najlepszy wybór dla profesjonalistów. Ich popularność wynika ze świetnego stosunku ceny do jakości, prostoty, łatwości zamieniania części, ich dostępnośći oraz jakościowym łańcuchom do zamiany. Z tych powodów piły od firmy Stihl świetnie sprawdzają się podczas najtrudniejszych zadań.
  2. Husqvarna – z kolei firma Husqvarna, mimo że wciąż zapewnia dobrej jakości piły przeznaczone do najtrudniejszych zadań, oferuje szerszy zakres pił spalinowych lub elektrycznych w niższych przedziałach cenowych, które cechują się ciekawym zastosowaniem dodatkowego wyposażenia.

Piła elektryczna czy spalinowa? Która lepsza?

Różnica w przypadku tych dwóch rodzajów urządzeń jest dość łatwa do wytłumaczenia. Piły elektryczne przydzadzą nam się podczas lżejszych prac, kiedy to nie chcemy generować zbędnego hałasu oraz nie przeszkadza nam kabel zasilający.

Im jednak bardziej wymagająca staje się praca, której chcemy się podjąć, tym mocniejsza musi być przeznaczona do tego piła – i tutaj właśnie przydają się piły spalinowe, tzn. do trudniejszych prac.

Podsumowanie

Piły spalinowe oraz elektryczne przydają się do szeregu różnych zajęć – od prostych, typu podcinanie gałęzi, do najtrudniejszych w postaci wycinki drzew. Wszystko zależy od naszych potrzeb, które oprócz tego mogą być uzupełnione przez dodatkowe wyposażenie. Jeśli natomiast chodzi o ceny, zaczynają się one od około 250 zł w przypadku pił o najmniejszej mocy i osiągają wartość ponad 1000 zł w przypadku tych najmocniejszych.

Piła spalinowa – Ranking

W celu ułatwienia wam ewentualnego zakupu przygotowaliśmy również specjalny ranking, który uwzględnia piły o różnej mocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *