Nawóz do trawy

rankingi

Nawożenie wiosenneKażdy ogrodnik ma na celu zadbać o swój trawnik tak, aby wyglądał jak najbardziej atrakcyjnie. Podkreśla on bowiem atuty ogrodu w całości i pozwala na spędzanie czasu w przyjemny sposób – bez względu na jego rozmiar. Aby to osiągnąć, ważne jest regularne nawożenie trawnika w odpowiedni sposób przez okres całego roku. I to właśnie na ten temat znajdziecie informacje poniżej, podpowiadamy jaki optymalny nawóz do trawy wybrać? oraz jak najlepiej wykorzystać jego właściwości.

Nawożenie wiosenne

Rok należy zacząć od nawożenie w marcu lub z początkiem kwietnia. To ważny proces, który poprzedzić należy pierwszym skoszeniem trawy. Musi się ona bowiem odpowiednio zregenerować po zimie – z tego też powodu producenci przygotowują specjalnie przeznaczone do tego mieszanki startowe.

Zawarta w nich duża ilość azotu pobudza trawę do wzrostu. Nawóz na wiosnę powinien również zawierać dużo fosforu, magnezu, potasu oraz wapnia – dzięki nim trawa będzie odporniana oraz ładna.

Nawożenie jesienne

Jesień to ważny okres ze względu na to, że nawożenie przygotowuje trawnik na nadchodzącą zimę i związane z tym niskie temperatury. Proces nawożenia powinniśmy wykonać pomiędzy drugą połową sierpnia a początkiem października.

Nawóz powinien być pozbawiony azotu oraz bogaty w fosfor i magnez. Te składniki sprawią, że trawnik lepiej będzie znosił mróz oraz wzmocnią korzenie.

Jaki nawóz do trawy wybrać?

Jaki nawóz do trawy wybrać?

  1. Nawóz granulowany – ten typ nawozu pozwala na uwalnianie składników odżywczych w okresie 30 dni od rozsypania, co czyni go dobrym wyborem na stosowanie przez cały okres wegetacji rośliny.
  2. Nawóz długo-działający – działają od 90 do 120 dni i pozwalają na wchłonięcie dużej ilości składników odżywczych. Minimalizują ryzyko przenawożenia.
  3. Nawóz płynny – ten nawóz działa najkrócej i trzeba go stosować co kilka lub kilkanaście dni. Korzystając z niego trzeba dokładnie odmierzać ilość nawozu, aby nie doprowadzić do przenawożenia.
  4. Nawozy do trawnika organiczne (obornik, kompost) – nawożenie organiczne powinno odbywać się raz na około 3 lata. Jego skutki są bardzo korzystne oraz nie doprowadza ono do przenawożenia. Dojrzały kompost to jedno z najlepszych rozwiązań w przypadku niemineralnych nawozów. Dostarcza glebie próchnicę oraz zawiera dużo azotu. Z kolei odpowiednio przekompostowany obornik świetnie odżywia trawę i glebę ze względu na dużą ilość zawartego azotu, potasu oraz fosforu.

Kalendarz nawożenia trawników

Nawożenie trawnika najlepiej jest zaczynać w marcu i kończyć w październiku – zgodnie z naszymi wcześniejszymi zaleceniami. Systematyczne nawożenie jest bardzo ważne, ale możemy poddać trawnik dodatkowemu nawożeniu, gdy widzimy, że potrzebuje mikro i makroelementów.

O takiej sytuacji poinformuje nas duża ilość uschniętych, zdrewniałych źdźbeł, żółte przebarwienia, nierównomierne wyrastanie trawy oraz obecność kęp oraz znaki chorobowe w postaci na przykład pleśni.

Nawożenie trawnika – Najlepsze porady

najlepsze porady

 

Podczas nawożenia trawnika warto skorzystać z praktycznych rad, które ułatwią cały proces. Poniżej znajdziesz ciekawe wskazówki, które pomogą Ci skutecznie zadbać o świetny wygląd Twojego ogrodu.

  1. Tak więc, dobrze będzie unikać nierównego nawożenia, które powoduje powstawanie efektu mozaiki o wielu kolorach.
  2. Kolejną praktyczną poradą będzie nie nawożenie zamarzniętej gleby – nie będzie to skuteczne i może nawet doprowadzić do zniszczenia rośliny.
  3. Trzeba również uważać z zawartością azotu jesienią, jego nadmiar utrudni trawie przezimowanie.
  4. Na koniec, pamiętajmy również o tym, aby nie nawozić trawy nawozem granulowanym w trakcie suszy, ponieważ doprowadza to do punktowych zapaleń trawy.

Te rady z pewnością przydadzą się podczas pielęgnacji trawnika, a stosowanie się do nich ułatwi cały proces nawożenia.

Saletra amonowa na trawnik – idealna na walkę z mchem?

W sytuacji, gdy mamy problem z mchem lub chcemy, aby taki problem w ogóle nie wystąpił dobrze będzie sięgnąć po nawozy, które zawierają w sobie saletrę amonową. W efekcie uzyskamy zwiększoną regenerację systemów korzeniowych, zwłaszcza po okresie zimowym – saletra amonowa najczęściej wykorzystywana jest bowiem w nawozach wiosennych.

Nawozy zawierające saletrę amonową zawierają również dużą dawkę azotu, która jest odpowiedzialna za bujny wzrost trawy oraz żywe kolory.

Podsumowanie

Podsumowując całość, nawożenie trzeba przeprowadzać wiosną i jesienią. Wiosną korzysta się z nawozów o zwiększonej ilości azotu, co pobudza trawę do wzrostu. Natomiast jesienią nawóz do trawy ma być bogaty w fosfor oraz magnez – trawnik lepiej dzięki temu znosi mróz, a korzenie zostają wzmocnione.

Podczas wyboru rodzaju nawozu możemy zdecydować się na nawóz granulowany, długodziałający, płynny oraz organiczny. Różnią się one czasem działania oraz tym, jak bardzo trzeba uważać przy dozowaniu, aby nie doprowadzić do przenawożenia trawy.

Oprócz tego, warto pamiętać podczas nawożenia o między innymi unikaniu nierównego rozprowadzania nawozu czy nie nawożeniu trawy granulatem podczas suszy.

Nawozy do trawy – Ranking

Na koniec umieściliśmy przygotowany specjalnie dla was ranking nawozów do trawy, który uwzględnia wszelkie rodzaje nawozów. Produkty, które w nim znajdziecie są w stanie zaspokoić wszelkie potrzeby i nadają się do nawożenia zarówno wiosną, jak i na przełomie lata i jesieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *