Nagrzewnica

rankingi

Eveready QH800 800W nagrzewnicaNagrzewnica (inaczej: dmuchawa lub termowentylator) jest rodzajem sprzętu grzewczo-wentylacyjnego, który jest używany do ogrzewania powietrza. To, w jaki sposób działa, zależy przede wszystkim od rodzaju nagrzewnicy.

Najbardziej ogólna charakterystyka pracy urządzenia mówi, że nagrzewnica za pomocą stosowanego w niej napędu powoduje, że temperatura powietrza wewnątrz się podnosi, a następnie ogrzewane powietrze jest wypychane na zewnątrz sprzętu (często za pomocą specjalnego wentylatora). W naszym artykule podpowiadamy, jaką nagrzewnicę wybrać?

Najczęściej nagrzewnice używane są w

 • samochodach,
 • pomieszczeniach o zróżnicowanych powierzchniach (takich jak na przykład: biura, hale, magazyny, place budowy, szklarnie, stacje kontroli pojazdów, warsztaty czy namioty oraz kościoły)

Ponadto znajdują zastosowanie w miejscach, nastąpiła awaria instalacji grzewczej lub jest brak możliwości jej założenia.

Największą zaletą stosowania nagrzewnic jako metody ogrzewania jest możliwość szybkiego rozpoczęcia pracy (rozpoczyna działanie natychmiast po włączeniu), prosta obsługa, łatwy dostęp do paliwa, jak również dobry dostęp do pomocy technicznej oraz warsztatów serwisowych.

Popularne rodzaje nagrzewnic

Nagrzewnice można podzielić na kilka kategorii. W zależności od wziętego pod uwagę kryterium można wyróżnić sprzęt ze względu na:

 • przeznaczenie (do pomieszczeń, samochodowe, przemysłowe),
 • budowę (stacjonarne, mobilne, wiszące, wbudowane w zespół maszyn)
 • stosowany rodzaj paliwa (olejowe, elektryczne, wodne, na paliwa stałe, gazowe).

Nagrzewnica gazowa

Nagrzewnica gazowa

Nagrzewnica gazowa potrzebuje do rozpoczęcia pracy paliwa w postaci gazu ziemnego lub LPG. Wtryskiwany przez dyszę paliwową do otwartej komory spalania, gdzie zasysane przez specjalny wentylator, powoduje, że przepływające przez nagrzewnicę powietrze ulega podgrzaniu. Następnie jest wydalane z urządzenia.

Nagrzewnice gazowe zasilane propan-butanem powodują wytwarzanie ciepłego, czystego powietrza. W przypadku tego rodzaju nagrzewnic nie jest konieczne stosowanie kominów. Musi być natomiast zapewniony stały dopływ powietrza. Umożliwia to prawidłowe spalanie gazu.

W najbardziej nowoczesnych typach nagrzewnic gazowych zamontowane jest specjalne pokrętło, dzięki któremu możliwa jest płynna regulacja mocy. Pozwala to na znaczne zminimalizowanie zużycia gazu.

Nagrzewnica olejowa

Nagrzewnica olejowa

Nagrzewnica olejowa działa na podobnej zasadzie jak gazowa. Inny jest natomiast rodzaj paliwa używanego w procesie ogrzewania powietrza. W tym wypadku potrzebny jest olej opałowy, ropa lub mazul (oleista ciecz będąca pozostałością po procesie destylacji w warunkach atmosferycznych niskogatunkowej ropy naftowej)

Nagrzewnica olejowa może występować w dwóch rodzajach:

 • wymiennikowej (spalanie paliwa następuje w zamkniętej komorze spalania a nagrzewanie powietrza następuje w specjalnej części zwanej wymiennikiem; dzięki temu następuje separacja ogrzanego powietrza od spalin)
 • bezwymiennikowej (powietrze przepływające przez nagrzewnicę  zostaje ogrzane bezpośrednio przez płomień wytwarzany w procesie spalania paliwa; powoduje to mieszanie się spalin z ogrzanym powietrzem).

Nagrzewnica elektryczna

nagrzewnica elektryczna

W przypadku nagrzewnicy elektrycznej zasilanie odbywa się za pomocą dostarczanej energii elektrycznej. Zapewnia niezwykle szybkie oraz bardzo czyste, jeśli chodzi o wyrzucane powietrze, ogrzewanie. Nie powoduje zużywania tlenu ani dostaw paliwa, co zwiększa znacząco ich bezpieczeństwo oraz ułatwia obsługę.

Zasilane są kablem, który należy podłączyć do gniazda o odpowiednim poziomie napięcia. Zwykle posiadają kilka poziomów regulacji ciepła.

Ten rodzaj nagrzewnic cechuje stosunkowo niska wydajność przy dość dużym poborze mocy.

Nagrzewnica wodna

nagrzewnica wodna

Nagrzewnica wodna – jak sama nazwa wskazuje – do prawidłowego działania potrzebuje paliwa w postaci wody. Powoduje podgrzewanie powietrza poprzez wydmuchiwanie go przez aluminiowy wymiennik (wyposażonym w lamele, czyli specjalne listwy – podobne jak w żaluzjach poziomych).

Przez ten element przepływa gorąca woda, co powoduje podwyższenie temperatury powietrza.

Jaką nagrzewnicę wybrać?

Rodzaj nagrzewnicy należy dostosować do rodzaju ogrzewanej przestrzeni. Należy przede wszystkim określić jakie jest przeznaczenie nagrzewnicy, jakie są warunki jej użytkowania, czy na terenie objętym pracą urządzenia przebywają ludzie lub zwierzęta, jakiego rodzaju paliwa oraz mocy cieplnej potrzebuje dany sprzęt.

W pokojach czy innych niewielkich pomieszczeniach zamkniętych (np. kiosk, biuro), gdzie występuje łatwa dostępność do prądu, polecane są szczególnie nagrzewnice elektryczne.

W dużych przestrzeniach – Nagrzewnice gazowe oraz olejowe sprawdzą się na  dużych przestrzeniach otwartych czy zamkniętych oraz w miejscach, gdzie utrudniony jest dostęp do energii elektrycznej (np. na placach budowy czy w namiotach).

Podobnie jak nagrzewnice wodne, które polecane są także w miejscach, gdzie brak możliwości podłączenia prądu lub brak możliwości użycia innego rodzaju paliwa. Są one jednak stosunkowo najrzadziej stosowanym modelem nagrzewnic.

Popularne marki nagrzewnic

1. Nagrzewnica Master

Nagrzewnice Master cechują się szczególnie dużą szybkością nagrzewania powietrza. Jest ono rozprowadzane na zewnątrz urządzenia za pomocą wentylatora po całej powierzchni. Dzięki specjalnej konstrukcji nagrzewnicy strumień rozprowadzanego ciepłego powietrza jest równomiernie dostarczany do każdego miejsca. Możliwe jest również ustawienie punktowo kierunku w przypadku zaistnienia takiej potrzeby.

Nagrzewnice Master są dostępne w kilku modelach:

 • przenośne (mobilne),
 • stacjonarne (stojące)
 • wiszące.

Ze względu na rodzaj stosowanego do ogrzewania paliwa można wyróżnić wśród dostępnych rodzajów następujące nagrzewnice: elektryczne, gazowe, olejowe, na paliwa stałe (takie jak drewno, koks czy węgiel) oraz na olej uniwersalny (przepracowany).

2. Nagrzewnica Volcano

Nagrzewnice Volcano są jednymi z bardziej nowoczesnych w zakresie sprzętów wentylacyjno-grzewczych. Innowacyjne rozwiązania oraz wygląd sprawiają, że nagrzewnice tej firmy zajmują niewiele miejsca oraz pobierają mniej paliwa do wytworzenia odpowiedniego efektu.

Najbardziej dostępne modele nagrzewnic Volcano to rodzaj wodnych. Intuicyjne sterowanie oraz niezwykle prosta obsługa napędu paliwowego sprawia, że są to często wybierane modele do nagrzewania obiektów czy przestrzeni o dużym metrażu.

Zasady BHP dotyczące używania nagrzewnic

Zasady BHP używania nagrzewnicy

Obsługa nagrzewnic wymaga poznania podstawowych zasad BHP używania tego typu urządzeń. Szczegółowe wytyczne znajdują się przy każdym modelu sprzętu. Należy zapoznać się z nimi przed rozpoczęciem pracy z nagrzewnicą i bezwzględnie przestrzegać.

Używać nagrzewnic mogą wyłącznie osoby, które:

 • podczas obsługi sprzętu w warunkach pracy – zostały odpowiednio przeszkolone pod kątem obsługi sprzętu (np. po ukończeniu odpowiedniego przeszkolenia zawodowego oraz przeszkolenia wstępnego ogólne na stanowisku pracy wraz z instruktażem BHP i ppoż.;
 • dobry stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarskim;
 • ukończenie 18 lat;
 • zezwolenie bezpośredniego zwierzchnika na obsługę urządzenia;
 • są odpowiednio ubrane (obcisła odzież robocza, bez wystających czy luźno zwisających elementów, odpowiednio zabezpieczone włosy oraz specjalne obuwie).

Przed każdorazowym użyciem oraz po zakończonej pracy konieczne jest sprawdzenie prawidłowości w zakresie budowy sprzętu, szczególnie pod kątem ewentualnych usterek. Wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać przełożonemu lub udać się do najbliższego serwisu w celu skontrolowania lub naprawy uszkodzeń.

Ranking nagrzewnic

Poniżej dostępny jest ranking nagrzewnic pomagający dopasować najlepiej nagrzewnicę do własnych potrzeb. Warto zapoznać się z nim przed zakupem i porównać parametry sprzętów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *