Kosiarka spalinowa

rankingi

kosiarka spalinowa Rover 159ccCodzienne zajęcia, których się podejmujemy byłyby w wielu przypadkach o wiele bardziej uciążliwe, gdyby nie dostępne powszechnie urządzenia. Nie inaczej jest z kosiarką spalinową – bez niej trudno wyobrazić sobie obecnie strzyżenie trawnika. Nic dziwnego, dobra kosiarka w końcu znacznie zwiększa wydajność takich prac i w efekcie pozwala zaoszczędzić dużo sił oraz czasu. Trzeba jednak wybrać dobry model, a o tym, jaką kosiarkę spalinową wybrać dowiesz się w artykule.

Czemu warto wybrać właśnie kosiarkę spalinową?

Na początek dobrze będzie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Na rynku dostępne są bowiem kosiarki elektryczne, spalinowe oraz ręczne i nie każdy od razu wie, na który rodzaj najlepiej się zdecydować. Naszym zdaniem najlepszym wyborem jest kosiarka spalinowa, a dlaczego?

 1. Wydajność – w porównaniu do kosiarek elektrycznych oraz ręcznych, kosiarki spalinowe prezentują się o wiele lepiej pod względem wydajności. Oferują większą moc oraz nie wymagają stałego podłączenia do źródła prądu.
 2. Komfort użytkowania – kosiarki ręczne oraz elektryczne są mniej przyjemne podczas pracy. Te pierwsze utrudniają często koszenie swoją niewygodną budową, te drugie natomiast przeszkadzają przez podłączony kabel, który trzeba ciągnąć za sobą – co dodatkowo utrudnia manewrowanie w ciaśniejszych miejscach. Kosiarki spalinowe są najlepszym wyborem, ponieważ radzą sobie z każdym ukształtowaniem powierzchni, czy to z górkami, czy z płaskim terenem.

Do czego przyda nam się kosiarka spalinowa?

Wiadomo, do koszenia. Warto jednak dowiedzieć się więcej o powierzchniach, na których mogą pracować tego typu urządzenia.

 1. Małe powierzchnie – kosiarki spalinowe świetnie sprawdzają się na małych powierzchniach, ponieważ ich budowa oraz brak kabla ułatwiają dostawanie się w trudniejsze miejsca. Oprócz tego, wydajność ich pracy jest dodatkowo zwiększona przez szerokość roboczą, która w porównaniu do pozostałych rodzajów kosiarek odznacza się większym rozmiarem.
 2. Duże powierzchnie – w tym przypadku trudno już wyobrazić sobie pracę bez kosiarki spalinowej. W przypadku małych powierzchni można jeszcze zdecydować się na kosiarki elektryczne lub ręczne, ale duże powierzchnie wymagają o wiele bardziej wydajnych i komfortowych w użytkowaniu urządzeń. Kosiarki świetnie radzą sobie w tych warunkach i wykonują swoją pracę o wiele szybciej w porównaniu do konkurencji.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać? Z napędem czy bez?

Jaką kosiarkę spalinową wybrać

 1. Kosiarka spalinowa z napędem w zależności od modelu opiera się na funkcjonowaniu przekładni kątowej, przekładni ślimakowej lub wale kardana. Najczęściej jest to przekładnia kątowa, która jest najtańsza. Napęd zwiększa komfort pracy ze względu na to, że kosiarki nie trzeba pchać podczas pracy – wiąże się to jednak z większym kosztem. Do przydatnych rozwiązań należy również napęd na tylne koła, które to z reguły są większe od przednich. W efekcie przekłada się to na łatwiejsze sterowanie. Dobrym rozwiązaniem jest kosiarka spalinowa z rozrusznikiem elektryczny, który uruchamia urządzenie za pomocą przycisku.
 2. Kosiarka spalinowa bez napędu to przede wszystkim rozwiązanie tańsze. To wcale nie oznacza jednak utraty na jakości koszenia – na rynku dostępna jest cała masa tego typu produktów odznaczająca się wysoką wydajnością. Tracimy co prawda z jednej strony na komforcie pracy ze względu na utrudnione sterowanie, ale z drugiej strony zyskujemy, ponieważ kosiarki bez napędu są lżejsze – w efekcie łatwiej skręcać oraz cofać. Tak więc, kosiarka bez napędu najlepiej sprawdzi się na małych powierzchniach.

Jaka kosiarka spalinowa z silnikiem B&S?

Kosiarki spalinowe z silnikiem B&S (Briggs&Stratton) to jedne z najlepszych kosiarek dostępnych obecnie na rynku. Modele wyposażone w silnik tej firmy wyróżniają się wysoką wydajnością, świetnymi parametrami technicznymi oraz dobrym stosunkiem jakości do ceny. Do produktów, na które warto zwrócić uwagę należą na pewno takie kosiarki, jak Briggs&Stratton FZR 4625 BV lub Briggs&Stratton 500 E.

Na co zwrócić uwagę?

 1. Moc kosiarki spalinowej – decydując się na kosiarkę spalinową do ogrodu wystarczy zdecydowanie model z przedziału 4-6 KM. Taka wartość w zupełności wystarczy do pokrycia trawnika o w miarę dużych rozmiarach.
 2. Rodzaj silnika – do wyboru mamy dwa rodzaje. Pierwszy, czyli silnik dwusuwowy zużywa więcej paliwa oraz emituje większą ilość hałasu i spalin. Ma jednak więcej mocy oraz odznacza się mniejszą wagą, przez co jest bardziej komfortowa podczas pracy na nierównym terenie. Drugi rodzaj silnika, czyli silnik czterosuwowy wydziela mniej spalin, ale przypłaca to utrudnionym manewrowaniem.
 3. Akcesoria – do przydatnych rozwiązań należą m.in. kosiarki do wysokiej trawy, które umożliwiają regulację wysokości koszenia oraz kosiarki spalinowe z koszem, który znacznie ułatwia pracę .
 4. Cena – do 1000 zł można kupić już dobrą kosiarkę do ogrodu i rzadko kiedy jest potrzeba wydawania większej ilości pieniędzy, o ile oczywiście nie zależy nam na lżejszej wadze czy usprawnieniach zwiększających komfort pracy. Czasem jednak warto zdecydować się na droższą kosiarkę z zakresu 1000 – 2000 zł ze względu na ich solidniejszą budowę i lepsze parametry techniczne. Ceny dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych.

Najlepsze kosiarki spalinowe do 1000 zł

 1. Kosiarka spalinowa NAC – w przypadku tego producenta warto zwrócić uwagę na NAC B&S 450E ALL40450E-P. To wydajny i solidny produkt, który w swojej kategorii cenowej sprawdza się naprawdę dobrze.
 2. Kosiarka spalinowa Husqvarna – w przypadku tego producenta warto zwrócić uwagę chociażby na model R152SVH, który łączy w sobie dobre parametry techniczne z dużą wytrzymałością
 3. Kosiarka Macallister – jednym z najlepszych produktów w tym przedziale cenowym jest model MLMP450HP40 KN, który nie zawodzi i oferuje długi okres eksploatacji.
 4. Kosiarka Viking – w tym przypadku warto zwrócić uwagę na model MB 248, który wyposażony jest w silnik B&S i oferuje zadowalającą wydajność.
 5. Kosiarka Honda – w przypadku firmy Honda dobrze będzie postawić na model HANSEATIC BRM46, który spełni wasze oczekiwania dzięki m.in pojemności 140 cm3 oraz małej wadze.

Podsumowanie

Na koniec dobrze będzie podsumować cały wpis. Kosiarki spalinowe są naszym zdaniem lepszym wyborem od kosiarek elektrycznych oraz ręcznych głównie ze względu na oferowaną wydajność oraz większy komfort użytkowania. Najczęściej wystarczy nam silnik z przedziału 4-6 KM, który sprosta zadaniu nawet w przypadku trawników o większych rozmiarach.

Do wyboru mamy silnik dwusuwowy, który ma więcej mocy i lepiej sprawdza się na nierównym terenie, oraz silnik czterosuwowy, który wydziela mniej spalin. Dobrym wyborem będzie postawienie na silniki B&S. Dobrą kosiarkę można znaleźć już do 1000 zł, ale lepiej będzie zdecydować się na coś z zakresu 1000 – 2000 zł, ponieważ modele z tej półki cenowej oferują lepszą wydajność oraz wytrzymałość.

Kosiarki spalinowe – RANKING

W celu dalszego ułatwienia wam wyboru kosiarki spalinowej dla siebie, prezentujemy specjalnie przygotowany ranking, w którym umieściliśmy najlepsze naszym zdaniem kosiarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *