Kosa spalinowa

rankingi

kosa spalinowa jaką wybrać? PoradnikKosy spalinowe docierają tam gdzie nie dotrze zwykła kosiarka. Są cenione przez osoby, które posiadają niewielkie przydomowe ogródki i nie posiadają miejsca na przechowywanie dużo gabarytowych sprzętów ogrodniczych. W zależności od wybranego modelu, mogą służyć do delikatnego podkaszania trawy w ogrodzie, ale też do trudniejszych zadań. Odpowiednia kosa spalinowa poradzi sobie z tym, czego nie pokona kosiarka. Grube, gęste obszary trawy i zaniedbane, zapuszczone powierzchnie nie są dla niej przeszkodą.

Wybierając solidny model kosy można liczyć na wysoką moc przy jednoczesnym mniejszym emitowaniu spalin i zużyciu paliwa. Zakres prac jakiego będzie można się podjąć za pomocą kosy spalinowej w głównej mierze zależy też od rodzaju ostrza i głowicy – częściach składowych kosy. Dzięki kosom spalinowym, wykaszanie grubej, gęstej trawy nie jest trudnością. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosy spalinowej? Podpowiadamy

Do czego przyda nam się kosa spalinowa?

 • Pielęgnowanie niewielkich ogródków przydomowych.

Kosa spalinowa jest doskonałym narzędziem do drobnych prac w ogrodzie i wyrównywaniu i pielęgnowaniu trawnika. To optymalne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają garażu lub innego składu narzędzi ogrodowych.

 • Koszenie zaniedbanych ogrodów, grubej, gęstej i wysokiej trawy

Kosa poradzi sobie z łatwością z tym czemu nie podoła tradycyjna kosiarka. Kosiarska jest skuteczna w koszeniu wyłącznie do pewnego momentu wzrostu trawy. Kiedy urośnie ona za wysoko, podczas koszenia będzie się kładła co uniemożliwi jej skrócenie. Kosa spalinowa bez problemu ścina nawet najdłuższą trawę. Operując nią w odpowiedni sposób można bez kłopotu i szybko usunąć uporczywe chwasty przywrócić zaniedbany ogród do porządku – nawet na dużych powierzchniach.

 • Precyzja – docieranie w trudnodostępne miejsca

Kosa spalinową, dzięki jej niewielkim gabarytom i niewielkiej głowicy, można dotrzeć nawet w wąskie, trudnodostępne miejsca. To dobre narzędzie dla osób, które chcą pozbyć się wysokiej trawy przy ogrodzeniu, w pobliżu rabat itp.

Najważniejsze parametry wyboru

Planując zakup kosy spalinowej należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 • jej moc
 • rodzaj silnika, w który jest wyposażona
 • pojemność zbiornika paliwa

Rodzaj silnika

Kosy spalinowe z silnikiem dwusuwowym są napędzane specjalnym paliwem będącym zwykle mieszanką oleju i benzyny. Mogą pracować w praktycznie każdej pozycji.

Silnik czterosuwowy działa dzięki olejowi napędowemu. Ten typ silnika charakteryzuje się cichszą pracą i mniejszą emisją zanieczyszczeń. W ofercie sklepów można znaleźć kosy o mocy od 450KW do nawet 3KM. Podczas wyboru modelu należy się kierować jej przeznaczeniem.

UWAGA: Im wyższa moc tym silniejsza kosa spalinowa i wyższa wydajność jej pracy.

Pojemność zbiornika 

Pojemność zbiornika paliwa wpływa na długość ciągłej pracy kosiarki i sam ciężar sprzętu. Te z większym zbiornikiem będą lepsze dla większych obszarów pracy, ale z pewnością ich waga będzie odczuwalna.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Większość wykaszarek jest wyposażona w pasek na ramię lub uprząż. Pomaga to w znalezieniu właściwej pozycji cięcia zarazem uzyskania optymalnej wydajności cięcia przez równomierne rozłożenie ciężaru kosy na ramionach. Mniejsze obciążenie i naprężenie pozwala na dłuższą pracę bez obciążania ciała. Producenci często wyposażają je również w dodatkowe uchwyty dla pewniejszego trzymania kosy, słuchawki i okulary ochronne i zamienne głowice tnące o różnym przeznaczeniu.

Jaką kosę spalinowa wybrać?

Demon Kosa spalinowa 5,2 KM RQ580

Na to pytanie odpowiedzieć mogą jedynie potrzeby i zasobność portfela. Generalnie, im większe i częstsze potrzeby tym mocniejszą kosę spalinową warto wybrać. Jeśli kosa ma służyć tylko jako dodatkowe narzędzie, można wybrać nieco tańszy i słabszej mocy model.

Warto zwrócić uwagę na 3 rodzaje kos spalinowych:

 • z metalowym ostrzem,
 • żyłkową
 • przystosowaną do cięcia tarczą.

Model wyposażony w żyłkę dobrze się sprawdza przy wykaszaniu dużych powierzchni. Kosa z metalowym ostrzem jest bardzo precyzyjna – dobrze się sprawdza przy wykaszaniu miejsc przy ogrodzeniu i podmurówce. Model z tarczą jest najczęściej dostępny z żyłką. Warto także zwrócić uwagę na wygodę operowania i ergonomię urządzenia.

Jaka kosa spalinowa dla amatora?

Dla amatora najlepiej się sprawdzi model o średniej mocy i niewielkich gabarytach. Lekkość ma także spore znaczenie. Jeśli nie miało się wcześniej do czynienia z kosą spalinową, warto wybrać model ze średniej półki cenowej. Te najsłabsze mogą skutecznie zniechęcić do koszenia tym narzędziem, z kolei te o potężnej mocy mogą okazać się zbyt zaawansowane i trudne w operowaniu. Na początek warto przetestować model ze średniej półki cenowej o optymalnej pojemności silnika i wadze.

Kosy spalinowe do 500 złotych

Poniżej przykładowe propozycje kos spalinowych oscylujących w kwocie do 500 złotych. To modele z niższej półki cenowej z silnikiem dwusuwowym.

 • Demon Kosa spalinowa 5,2 KM RQ580 z silnikiem dwusuwowym i mocą silnika 2,8 – 5,2 KM, waga około 9 kg
 • Nac Bp520-30Ka-T z silnikiem dwusuwowym i maksymalną mocą 3KM, waga około 9 kilogramów

Kosy spalinowe do 1000 złotych

Kosy spalinowe ze średniej półki cenowej. Dobre rozwiązanie dla osób, które zaczynają swoją przygodę z koszeniem za pomocą tego narzędzia.

 • Alko podkaszarka BC 330 MT z silnikiem spalinowym dwusuwowym o mocy 0,9 KW i wadze około 8 kilogramów
 • Makita Kosa spalinowa 1,15kW (EM3400U) o mocy silnika 1,56 KW i wadze około 6,5 kg. Kosa posiada 4­zębna tarcza tnąca, 2­żyłkowa głowica tnąca

Podkaszarka Stihl Fs 55 – najlepszy wybór

Podkaszarka Stihl Fs 55

Z wielu dostępnych na rynku modeli istnieje jeden optymalny zarówno dla amatorów jak i osób znających działanie kosy spalinowej i często korzystających z takiego rozwiązania. Marka Stihl to klasa sama w sobie. Firma z wieloletnią branżową tradycją oferuje użytkownikom Model FS – to wyjątkowo lekki i ergonomiczny model podkaszarki, który sprawdzi się nie tylko w  małych przydomowych ogródkach, ale i na dużych powierzchniach.

Jest wyjątkowo lekka i ekonomiczna. Wyposażona w elektroniczny moduł zapłonowy, który zapewnia nie tylko płynne uruchamianie kosy, ale też niezakłóconą i regularną pracę silnika. W opinii większości osób, które miały styczność z kilkoma modelami kos – Sthil Fs55 jest zdecydowanym faworytem.

 

Kosy spalinowe – Ranking 2019

Wszystkie osoby, które jeszcze  nie podjęły decyzji o wyborze odpowiedniej kosy spalinowej, mogą zapoznać się z poniżej zamieszczonym rankingiem większości najbardziej godnych uwagi modeli. Warto porównać kilka opcji, zapoznać się z ich specyfikacją i dokonać słusznego, dopasowanego do potrzeb wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *