Kompostownik

rankingi

Kompostownik w ogrodzieKompostownik to nic innego jak pojemnik na przechowywanie odpadów biodegradowalnych najczęściej ogrodowych. Dzięki użyciu kompostownika, możemy przygotować własny naturalny nawóz, który pozwoli nam na zachowanie dobrej jakości gleby. Główną zaletą jest spora oszczędność pieniędzy, jakie normalnie bez użycia pojemnika musielibyśmy użyć na nawozy sztuczne.

Kompostownik zajmuje niewiele miejsca i co ważne redukuje zapotrzebowanie na środki chemiczne w naszym ogrodzie czy też na działce umożliwiając tak zwanej „wietrzenie masy kompostowej” wykorzystywanej do odżywiania i pielęgnacji ogrodu. Zdecydowanie warto pomyśleć nad tym pojemnikiem, zapraszamy do artykułu.

Jaki kompostownik ogrodowy wybrać?

Wybór kompostownika nie jest prosty, szczególny problem przy odpowiednim wyborze mogą mieć początkujący ogrodnicy. Niewątpliwie pierwszą rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę jest materiał z jakiego jest zbudowany kompostownik.  Mamy tutaj do wyboru od tworzyw sztucznych po drewno, cegłę a nawet klinkier. Materiał jest istotny głównie ze względu na poziom ciepła, wygląd oraz czasu produkcji. Poniżej najpopularniejsze materiały z jakiego są wykonane kompostowniki ogrodowe i nie tylko.

 1. kompostownik plastikowy – jest to dobry, tani i wytrzymały materiał. Dobrze sprawdza się w ogrodzie w szczególności w dobrze nagrzewającym się miejscu, dzięki czemu szybko postępuje rozkład rzeczy się w nim znajdujących. Niestety ma to też swoje minusy, ponieważ powoduje niezbyt komfortowy zapach.
 2. kompostownik termiczny – wyróżnia go specjalna konstrukcja, która utrzymuje temperaturę korzystną do uzyskania kompostu. W zależności od producenta kompostownik termiczny utrzymuje temperaturę ok. 60 °C. Co pozwala na szybką produkcję i gotowość kompostu nawet w ciągu 90 dni. Czym się wyróżnia do innych kompostowników? Przede wszystkim posiada solidniejsze ściany i biofiltr.
 3. kompostownik murowany – zwany też domowym lub ogrodowym. Możemy zamontować go w miejscu o ograniczonym dostępnie do powietrza, najczęściej w elementach ceglanych np. na działce. Nie jest to stricte profesjonalny kompostownik, ale również potrafi być skuteczny i dostarczać kompost nawozowy dla mniejszych powierzchni.
 4. kompostownik z siatki lub z drewna – jeśli chcemy sami przygotować kompostownik, dobrym pomysłem będzie zastosowanie dostępnych elementów ogrodowych. Najczęściej popularne są konstrukcje z wykorzystaniem siatki ogrodowej, starych palet czy desek. Świetne sprawdzi się do drobnych odpadów takich jak resztki owoców czy warzyw.
 5. inne materiały – opcji jest naprawdę dużo kompostownik może być wykonany nawet z metalu lub kamienia.

Najważniejsze parametry

 • Wymiary – dobór odpowiedniego wymiaru kompostownika jest istotny, ze względu na ograniczenia miejsca. Warto na początku dokładnie zaplanować i wymierzyć. Przyjmuje się zasadę, że małe kompostowniki (domowe) mają pojemność 200-300 litrów i są przeznaczone do drobnych resztek roślinnych, takie rozwiązanie może służyć jako domowy warzywniak. Jeśli, zależy nam na profesjonalnym rozwiązaniu, warto pomyśleć o zbiorniku minimum 1000 litrowym, dla osób posiadających dużo powierzchniowy ogrodów z trawnikiem, warto pomyśleć nawet o pojemności 1500 litrów, która pozwoli wyprodukować sporo naturalnego nawozu.
 • Temperatura – przyjmuje się zasada, że im większa temperatura panująca wewnątrz kompostownika tym bardziej wydajna jest produkcja nawozu naturalnego. Za optymalny zakres temperatury pracy przyjmuje się wartość 50°C. Przy takiej temperaturze produkcja kompostu nie powinna przekraczać okresu 3 miesięcy.
 • Budowa (otwarty lub zamknięty)

kompostownik otwarty – jest tańszy w zakupie lub prostszy w budowie, pozwala na tworzenie sztucznego nawozu w wygodny sposób, jednak rozkład postępuje w nim wolniej, właśnie ze względu na otwartą budowę. Minusem takiego rozwiązania na małych przestrzeniach może być rozwalanie się po ogrodzie resztek kompostu przez wiatr, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na lokalizację w ogrodzie

kompostownik zamknięty – są to głównie profesjonalne kompostowniki przeznaczone dla dużych powierzchni ogrodowych. Za wyborem pojemnika zamkniętego mogą przemawiać zarówno walory estetyczne, szybkość tworzenia nawozu oraz redukcję nieprzyjemnego zapachu. Niestety zakup kompostownika zamkniętego nie jest tani o czym nieco dalej.

Dla zwolenników rozwiązań ekologicznych najlepszym wyborem będą kompostowniki termiczne oraz segmentowane.

Ceny kompostowników

Kompostownik to bardzo przydatna rzecz w każdym ogrodzie, sam zakup w porównaniu do innych akcesoriów ogrodowych nie jest wysoki. Podstawowy kompostownik możemy zakupić już za około 100 zł, zapewnia on prawidłowy proces kompostowania oraz najczęściej posiada otwory i ma budowę zamkniętą.

Jeśli zależy nam na rozwiązaniu w pełni profesjonalnym dobrym wyborem będzie wybór kompostownika w cenie od 200 do 300 zł. Taki pojemnik posiada już filtry redukujące brzydkie zapachy, sporą pojemność powyżej 500 litrów oraz możliwość modułowej segmentacji odpadów roślinnych.

Gdzie postawić kompostownik?

Zdecydowanie rekomenduje umiejscowienie w mniej widocznym elementu ogrodu oraz najmniej uczęstrzanych. Lokalizacja powinna być w takim miejscu, aby temperatura była optymalna oraz wiatr był umiarkowany. Ważną, kwestią są regulacje prawne, jeśli chodzi o kompostowniki  do 10 m3 wg. rozporządzenia z kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych Dz.U. nr 75, poz. 690 powinny one znajdować się minimum 5 metrów od domów mieszkalnych.

Jeśli mamy w pobliżu sąsiadków, warto również pomyśleć o ich komforcie i umieścić kompostownik z dala od nich. Ponieważ może to powodować nie przyjemne sytuację z sąsiadami.

Zalety posiada kompostownika

 • możliwość tworzenia naturalnego nawozu
 • oszczędność miejsca
 • niski koszt zakupu/stworzenia
 • dbałość o ekologię
 • możliwość utylizacji śmieci i odpadów roślinnych

Co wrzucać na kompost? Ekspert radzi

Są to między innymi odpady roślinne, kuchenne, resztki owoców i warzyw, chwasty, ścięta trawa i wiele innych. Zachęcamy do obejrzenia eksperta w dziedzinie kompostowania.

Podsumowanie

Wybór kompostownika należy dobrać do własnych zastosowań, jeśli prowadzimy mały ogród spokojnie wystarczy nam zwykły kompostownik o małej pojemności do 300 l (najlepiej zamknięty oraz zbudowany z tworzywa sztucznego) .

W przypadku jeśli posiadamy, duży ogród dobrym wyborem będzie kompostownik modułowy termiczny, który zachowa estetyczny wygląd, zapewnia pojemność powyżej 1000 litrów oraz utrzymuje wysoką temperaturę sprzyjającą tworzeniu kompostu.

Ogrodniku, czy wiesz, że niemal 85% wszystkich odpadów gospodarczym może być skutecznie przetworzonych na kompost?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *