Grill ogrodowy

rankingi

grill ogrodowy jaki wybrać?Sobotni wieczór wielu z nas kojarzy się z relaksem na ogrodzie wśród znajomych. Trudno jednak sobie wyobrazić lepszej sytuacji niż ta, kiedy sobotni wieczór umila jeszcze bardziej wspólne grillowanie. To w końcu bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu. Zanim jednak zabierzemy się do grillowania, musimy zakupić odpowiedni grill ogrodowy, w naszym artykule podpowiadamy jaki wybrać.

Jaki grill ogrodowy wybrać?

To oczywiście absolutnie podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Bez konkretnej wiedzy trudno jest się zdecydować na konkretny grill ogrodowy i dlatego warto stosować się do poniższych wskazówek.

  1. Grill gazowy – to w miarę popularny wybór. Do jego zalet trzeba zaliczyć szybsze przygotowywanie potraw w porównaniu do konkurencji, kontrolę nad temperaturą grillowania, małe koszty grillowania oraz zdrowsze jedzenie pozbawione nadmiernego tłuszczu. Grill gazowy ma jednak swoje wady. Są nimi wysoka cena, możliwość uszkodzenia stalowego piekarnika, większa awaryjność, dla niektórych inny smak w porównaniu do grilla węglowego oraz butla gazowa, którą trzeba regularnie uzupełniać.
  2. Grill elektryczny – alternatywa dla grilla węglowego. Tego typu grill jest prosty w obsłudze, nie emituje ognia ani dymu, umożliwia szybkie przygotowanie zdrowych potraw, wyróżnia się możliwością użytkowania przez cały rok. Mięso jest równomiernie smażone, a sam grill łatwo utrzymać w czystości. Do wad trzeba zaliczyć konieczność podłączenia do źródła prądu, koszty eksploatacji. Dla wielu problemem może też być smak potraw przygotowanych na elektrycznym grillu, który to różni się w porównaniu do grilla węglowego.
  3. Grill węglowy – najbardziej tradycyjny rodzaj grilla. Do jego zalet na pewno trzeba zaliczyć smak, który jest niepowtarzalny. Do tego grille te są tanie, mobilne oraz nie wymagają dostępu do źródła zasilania. Mimo to, mają swoje wady. Na pewno problem przysporzyć może kwestia czyszczenia tego rodzaju grilla. Nie wolno z nich również korzystać w domu ze względu na wydzielany dym. Oprócz tego, osoby początkujące będą miały problem z rozpaleniem grilla węglowego, a osadzające się na potrawach susbtancje powstałe w wyniku kapania tłuszczu na rozgrzany węgiel są szkodliwe.

Czemu warto wybrać grill gazowy?

Dlaczego w takim razie powinniśmy się zdecydować na grill gazowy w porównaniu do pozostałych rodzajów grilla?

Wynika to głównie z tego powodu, że grille gazowe są łatwiejsze w obsłudze, często tańsze oraz bardziej mobilne od grilli elektrycznych. Grille węglowe z kolei są w stanie z nimi konkurować ze względu na niską cenę, ale grille gazowe są lepsze ze względu na o wiele zdrowsze potrawy, łatwiejsze użytkowanie oraz niewielki czas wymagany na czyszczenie.

Jaki grill gazowy wybrać?

Grill gazowy BBQ Classics

To ważna kwestia, ponieważ na całość składa się dość dużo czynników.

  1. Materiał – najlepiej, aby palniki były wykonane ze stali nierdzewnej. Wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo i ułatwi kontrolę temperatury. Ruszt natomiast powinien być wykonany z żeliwa lub stali nierdzewnej – żeliwo trzyma dłużej ciepło, a stal nierdzewna ułatwia trzymanie grilla w czystości.
  2. Ruszt – większa waga przedłuża czas trzymania ciepła, a mniejsza odległość pomiędzy żeberkami zmniejsza szansę na to, że potrawa spadnie z rusztu. Utrzymanie czystości ułatwia również mała ilość poprzecznych łączeń.
  3. Palniki – grill powinien mieć minimum 3 palniki, aby równomiernie ogrzewać potrawy.
  4. Akcesoria – przydatne są m.in. pojemna szafka na butlę z gazem, uchwyty ułatwiające korzystanie z grilla oraz odpowiednie aromatyzery – im więcej pokrywają przestrzeni pod rusztem, tym lepiej wpływa to na smak potraw.

Opinie

Osoby, które zdecydowały się zakupić grill gazowy do ogrodu zachwalają łatwość użytkowania, mobilność oraz szybkość przygotowywania potraw. Doceniają również lepszy wpływ na zdrowie przygotowanych na gazie potraw oraz są zadowolone z ułatwionego rozpalania grilla w porównaniu do grilla węglowego.

Poradnik – jak grillować na grillu gazowym?

Z pewnością spodziewacie się tutaj jakiegoś dłuższego poradnika, który miałby na celu wytłumaczenie wam krok po kroku jak przygotować grill do smażenia. Nie ma jednak takiej potrzeby, grill gazowy ma do siebie to, że wystarczy ustawić na nim parę pokręteł na odpowiedniej temperaturze i trybie grillowania i to tyle – nie ma potrzeby pilnowania ognia ani rozgrzewania grilla jak w przypadku grilla węglowego. Dodatkowe funkcje są wytłumaczone w instrukcji dołączonej do grilla.

Poniżej ciekawy poradnik na temat grillowania 🙂

Zasady BHP – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

W przypadku korzystania z grilla gazowego pamiętajmy o tym, aby sprawdzić czy gaz nie wydobywa się na zewnątrz przed i po grillowaniu. Oprócz tego, uważajmy na to, aby nie oparzyć się ogniem i trzymajmy dzieci z dala od grilla.

Popularne marki

Do popularnych marek, na które warto zwrócić uwagę decydując się na zakup grilla gazowego należą Broil King, Teesa oraz Weber. Produkty tych marek cechują się wysoką jakościa wykonania oraz bezpieczeństwem i komfortem użytkowania.

Podsumowanie

Podsumowując, grille gazowe to świetny wybór ze względu na łatwość użytkowania, smaczne potrawy, bezpieczeństwo, łatwość czyszczenia oraz rozsądną cenę.

Grille gazowe – RANKING

Na końcu umieściliśmy ranking grilli gazowych, które naszym zdaniem są godne polecenia – mamy nadzieję, że ułatwi wam to zakup najbardziej pasującego wam produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *