glebogryzarka poradnik

Glebogryzarka

artykuły

Ciągły rozwój technologiczny pozwala na stosowanie coraz to bardziej zaawansowanych narzędzi przy wszelakich czynnościach. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń specjalistycznych, których zadaniem jest zastępowanie tradycyjnych narzędzi. Jednym z tego typu urządzeń jest glebogryzarka, jaką wybrać? Podpowiadamy w naszym artykule.

Do czego przyda nam się glebogryzarka?

Glebogryzarka to urządzenie przeznaczone do:

 • spulchniania ziemi,
 • odchwaszczania,
 • aeracji,
 • poprawy struktury gleby.

Korzystając z niej jesteśmy w stanie z łatwością przygotować różnego rodzaju grządki, teren pod trawnik czy odchwaścić dany teren. Wśród droższych modeli zdarzają się takie, które pozwalają nawet na odśnieżenie samochodu czy wyrównanie terenu.

Najpopularniejsze rodzaje glebogryzarek

glebogryzarka poradnik

 1. Glebogryzarka ręczna – wymaga od użytkownika wykorzystania jego własnych mięśni oraz zazwyczaj włożenia sporego wysiłku w to, aby praca okazała się efektywna.
 2. Glebogryzarka elektryczna – podczas pracy są w stanie spulchniać glebę na niewielkiej głębokości, ale za to są ciche oraz przyjazne dla środowiska. W efekcie, glebogryzarki elektryczne sprawdzają się świetnie w ogrodach miejskich o małych rozmiarach.
 3. Glebogryzarka spalinowa z napędem – oferują o wiele lepsze warunki do pracy na większych terenach oraz wyróżniają się lepszą wytrzymałością, ale za to są o wiele mniej przyjazne środowisku przez wydzielane spaliny oraz emitowany hałas. Glebogryzarki spalinowe często wyposażone są również w bieg wsteczny oraz poleca się je w przypadku pracy na ciężkich glebach gliniastych.
 4. Glebogryzarka do truskawek (ciągnikowa) – wielofunkcyjne, samojezdne oraz profesjonalne urządzenia, których przeznaczeniem jest pielęgnacja gleby. Zawarty w nich silnik spalinowy o dużych osiągach sprawia, że świetnie sprawdzają się one podczas pracy na dużych obszarach.
 5. Kultywator – kultywatory mają na celu spulchnianie ziemi, jednak robią to pozostawiając teren z grudkami i większymi przestrzeniami powietrznymi w ziemi. Mimo to, mają zazwyczaj większą moc niż glebogryzarka.

Najważniejsze parametry

 1. Moc jednostki – to bardzo ważny element, na który powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru glebogryzarki. W przypadku większych powierzchni ogrodowych, ziemi gliniastej oraz ziemi zbitej, rekomendowane jest stosowanie urządzenia o mocy przynajmniej 0,6 kW. Z kolei przy małych ogródkach wystarczą glebogryzarki o mocy od 0,2 kW do 0,5 kW.
 2. Mobilność – to ważny parametr, który znacznie wpływa na komfort pracy w ogrodzie. Z tego też względu dobrze zwrócić swoją uwagę w stronę glebogryzarek wyposażonych w bieg wsteczny. Także skorzystanie z glebogryzarki spalinowej wpływa pozytywnie na komfort pracy ze względu na brak kabla elektrycznego.
 3. Rodzaj gleby – przed zakupem ważne jest, aby sprawdzić rodzaj gleby. Glebogryzarki elektryczne sprawdzają się w przypadku lekkich oraz piaszczystych gleb, z kolei w przypadku ciężkich gleb piaszczysto-gliniastych i gliniastych niezbędna będzie glebogryzarka spalinowa.
 4. Cena – najtańsze glebogryzarki elektryczne zaczynają się od 200-300 zł. Lepiej będzie jednak poszukać czegoś w przedziale cenowym 500 – 1000 zł, znajduje się w nim bowiem o wiele więcej dobrych produktów. W przypadku glebogryzarek spalinowych ceny zaczynają się od 500 zł oraz dochodzą aż do kilku tysięcy – wszystko zależy tutaj jednak od naszych potrzeb i gleby, do której stosować będziemy urządzenie.

Jaką glebogryzarkę wybrać?

Podczas wyboru glebogryzarki musimy wziąć pod uwagę:

Rodzaj gleby, na którym będziemy ją wykorzystywać i odpowiednio dopasować ją pod tym kątem.

W przypadku lekkich gleb wystarczy glebogryzarka elektryczna, z kolei cięższe gleby będą już wymagać glebogryzarek spalinowych.

Krótkie porady

Podczas doboru glebogryzarki warto pamiętać o tym, aby zadbać o komfort pracy – brak kabla elektrycznego lub bieg wsteczny bardzo ułatwiają pracę. Oprócz tego, dobrze będzie wydać więcej pieniędzy na tego typu urządzenie, ponieważ te z najniższych przedziałów cenowych nierzadko szybko się psują.

Glebogryzarka Hecht 7100 – opinie

Glebogryzarka Hecht 7100

Hecht 7100 to przykład glebogryzarki o bardzo dobrych parametrach technicznych, która przeznaczona jest przede wszystkim do pracy na dużych terenach. Osoby, które dokonały jej zakupu wyróżniają Hecht 7100 za dużą szerokość roboczą, dużą moc silnika, wygodę oraz wydajność pracy.

Podsumowanie

Glebogryzarki to przydatne urządzenia, które można wykorzystać na szereg różnych sposobów – przygotowując teren pod np. grządki lub odchwaszczając dany obszar. Do gleb lekkich najczęściej stosuje się glebogryzarki elektryczne, do cięższych gleb z kolei wykorzystuje się glebogryzarki spalinowe.

Oprócz tego, istnieją również glebogryzarki ciągnikowe, kultywatory oraz glebogryzarki ręczne. Dobra glebogryzarka charakteryzuje się dużą mocą silnika, wydajnością, mobilnością oraz dopasowaniem do rodzaju gleby.

Glebogryzarka – ranking

Na końcu umieszczamy ranking, który pomoże wam dobrać odpowiednią glebogryzarkę dla siebie. Wiemy bowiem, że wybór na rynku jest spory i nie zawsze można łatwo trafić na odpowiedni produkt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *