poradnik ogrodnika

Elementarz dobrego ogrodnika – podstawowe narzędzia

poradniki

Dobrze utrzymany ogród to nasza wizytówka, niestety wielu użytkowników zapomina o konieczności całorocznej opieki nad ogrodem, same letnie działania zdecydowanie nie wystarczą do osiągnięcia ciekawego efektu. Podpowiadamy co powinien robić dobry ogrodnik, jak zadbać o ogród za pomocą podstawowych narzędzi i urządzeń.

dobry ogrodnik

Podstawowe narzędzia ogrodnicze

 • Świder – przydatny do posadzenia drzewa, krzewów i innych roślin potrzebujących głębokiego otworu. Przydatny, również przy robieniu ogrodzenia ogrodowego, przy zakupie warto wybrać świder o sporej średnicy minimum 100 mm.
 • Łopata – dzięki niej przekopiemy działkę czy ogródek, proste i niedrogie narzędzie w zakupie
 • Grabie – bardzo przydatne do wyrównania terenu, zagarnięcia chwastów czy też przysypania nałożonych nasion. Zdecydowanie „must have” dobrego ogrodnika.
 • Łopatka – nadaje się do sadzenia i przesadzenia roślin oraz usuwania chwastów, wykorzystywana zarówno w ogrodzie, jak również na działce. Dzięki łopatce dotrzemy nawet do najbardziej niedostępnego miejsca.
 • Wąż ogrodowy – potrzebny do podlewania roślin i kwiatów, bez niego nasz ogród długo nie wytrzyma. Warto pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości wody roślinom szczególnie o kresie letnim. Warto, aby wąż ogrodowy posiadał pistolet natryskowy, który pozwala na regulację podlewania, również za pomocą szybkozłączki o średnicy ½ cala będziemy mogli podłączyć wąż do różnych końcówek, przydatnych w pracach ogrodowych.
 • Rozdrabniacz do gałęzi – często ogród zaśmiecają liście, czy nieestetyczne gałęzie. W takim przypadku dobrze sprawdzi się rozdrabniacz do gałęzi, który oferuje rozdrabnianie gałęzi drzew i krzewów za pomocą dwustronnego bardzo ostrego ostrza. Średnica cięcia wynosi nawet 50mm w przypadku bardzo rozbudowanych rozdrabniaczy.
 • Kosiarka spalinowa – podstawowe narzędzia domowego ogrodnika, zadbajmy o to aby miała odpowiednią moc, gwarancję producenta, oraz możliwość regulacji wysokości koszenia najlepiej na 3 poziomach. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Zdecydowanie na szerokość koszenia oraz pojemość kosza.
 • Opryskiwacz ogrodowy – dobry ogrodnik powinien pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ogrodu przez insektami i owadami takimi jak stonki czy dżdżownice. Pomoże w tym spryskiwacz ogrodowy, w którym możemy rozpryskiwać warstwy ochronne, oczywiście jest to dosyć silna chemia na którą trzeba uważać, aby nasze rośliny nie uwiędły. Dla domowego użytkownika wystarczający będzie opryskiwacz 1L.
 • Piła spalinowa – pozwala na cięcie drewna, elementów ogrodowych, przycinania gałęzi i wiele innych rzeczy.  Przy zakupie warto sprawdzić takie parametry jak długość prowadnicy, pojemność zbiornika paliwa czy moc silnika [KM]

Dobry ogrodnik – czym się cechuje?

 1. Lubi przyrodę – bez tego, będzie nam ciężko zrobić dobry projekt ogrodowy, który jest oczywiście częścią przyrody, Jeśli nie czujesz powołania do przyrody, ogrodnictwo może nie być dla Ciebie dobrą rozrywką i „hobby”. Na początku spróbuj zasadzić kilka roślin i przetestować swoje umiejętności.
 2. Posiada wiedzę ogrodniczą – przed przystąpieniem do czynności pielęgnacji ogrodów powinienieś posiadać minimum podstawową wiedzę ogrodniczą, sprawdź popularne blogi oraz darmową wiedzę przez internet. Oprócz wiedzy, przyda Ci się również doświadczenie, na początku sprawdź jak to robią Twoi koledzy, znajdziesz ich na forach ogrodniczych.
 3. Ma poczucie estetyki – nawet z drobnych rzeczy jak stare deski, pojedyncze nasiona dobry ogrodnik potrafi wykorzystać do stworzenia pięknej wizualizacji. Czeka na Ciebie dużo wyzwań, które możesz wykorzystać w swoim ogrodzie, jeśli nie przeszkadzają Ci chwasty, może to nie jest hobby dla Ciebie?
 4. Jest pracowity – praca w ogrodzie wymaga DUŻO CZASU, to nie tylko pielęgnacja wiosną i latem, ale również odpowiednie zabezpieczenie zimą, aby nasze rośliny i nasiona przetrwały zimę. Jest to praca, która wymaga systematycznej praktycznie codziennej pracy i kontroli. Jeśli jesteś pracowity, możesz być dobrym ogrodnikiem.
 5. Jest systematyczny – tej cechy zdecydowanie nie powinno Ci zabraknąć. Ogród możesz tworzyć „od czasu do czasu”, jednak najlepsze efekty osiągają Ci, którzy są systematyczni, czyli również poświęcają dużo czasu.

 

Podsumowanie

Każdy z nas może być dobrym ogrodnikiem, jednak należy czuć pasję do ogrodnica jak również być pracownitym i wytrwałym. Wtedy nasz ogród będzie piękny i wyjątkowy.

 

Masz pytania? Pytaj chętnie odpowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *