Bruzdownica

rankingi

MAKITA BRUZDOWNICA SG 1251JW niniejszym artykule skupimy się na bruzdownicy. Czym ona jednak jest? Każde mieszkanie potrzebuje rozprowadzenia dużej ilości kabli oraz rur, które to składają się na różne instalacje – przykładowo instalację elektryczną lub rury wodociągowe. Wszystkie te instalacje ukryte są przed naszym wzrokiem ze względów zarówno użytkowych, jak i estetycznych. I to właśnie w celu ich ukrycia stosuje się bruzdownicę, jaką wybrać? Podpowiadamy.

Do czego przyda nam się bruzdownica?

Rozwijając myśl zawartą we wstępie, bruzdownica znajduje zastosowanie w wielu przypadkach. W zależności od materiału, w jakim będziemy chcieli ukryć część instalacji, sięgnąć możemy po bruzdownicę do kabli, betonu, styropianu oraz drewna.

 1. Do styropianu – bruzdownica do styropianu pozwala na wyżłobienie wgłębień pozwalających na chociażby założenie w elewacji budynku instalacji alarmowej.
 2. Do kabli – tego rodzaju bruzdownice służą do tworzenia bruzd w ścianach.
 3. Do betonu – z kolei tego typu urządzenia pozwalają najczęściej zamaskować elementy instalacji hydraulicznej.
 4. Do drewna – wśród rodzajów bruzdownic istnieją również takie, które są stworzone specjalnie z myślą o żłobieniu w drewnie.

Jaką bruzdownicę wybrać?

 1. Moc – bruzdownice najczęściej mają moc od 900 do 2000 W. Te przydatne w najbardziej podstawowych przypadkach osiągają do 1000 W. Głębsze bruzdy w twardym materiale będą wymagały już do 1500 W. Najmocniejsze stosowane są do zaawansowanych prac i radzą sobie z dowolnym materiałem.
 2. Liczba obrotów – połączenie dużej prędkości z dużą mocą nadaje się najlepiej do szybkiego bruzdowania na materiałach miękkich, natomiast mniejsza liczba obrotów jest najczęściej wykorzystywana przy pracy z twardszym materiałem, co przypłaca się jednak czasem pracy.
 3. Dyski – średnica waha się od 115-230 mm. Wszystko zależy od modelu bruzdownicy. Zdecydowana większość bruzdownic przeznaczonych do prac domowych posiada dwa dyski, ale ich ilość może zwiększyć się aż do sześciu w przypadku niektórych modeli stosowanych do bardziej zaawansowanych prac.
 4. Waga – dość ważna kwestia, która wpływa na komfort pracy. Im większy ciężar, tym trudniej w końcu pracować. Zwłaszcza przed dłuższy okres. Waga tego urządzenia nie przekracza jednak 10 kg, co w porównaniu do innych urządzeń do pracy ręcznej jest naprawdę dobrym wynikiem.
 5. Marka – niezbędna kwestia. Przy wyborze odpowiedniego produktu musimy wiedzieć, na którą markę możemy liczyć. Najlepiej będzie wybrać bruzdownicę z oferty Boscha, Power Up, Graphite oraz Makita. Te marki cieszą się największą popularnością – i to nie bez powodu.
 6. Cena – ceny wahają się od 500 do około 5000 zł. Wszystko zależy oczywiście od naszych potrzeb, ale do domowych prac, nawet tych bardziej skomplikowanych, wystarczy nam prawdopodobnie produkt w przedziale 500 – 1500 zł.
 7. Dodatki i akcesoria – dobrze będzie zwracać uwagę na takie elementy, jak chociażby uchwyty, które w bardzo dużym stopniu determinują komfort użytkowania i zmniejszają, a nawet likwidują ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych ze stawami. Powinny one równomiernie rozmieszczać ciężar urządzenia. Przydatne są również takie rzeczy, jak adapter do odkurzacza ułatwiający czyszczenie pyłu, ogranicznik prądu rozruchowego zwiększający bezpieczeństwo, osłony tarcz i wyłączniki awaryjne, a także ciekawym rozwiązaniem jest system minimalizowania drgań, który upłynnia pracę i wpływa na jej komfort.

Wybierz dobrze!

 1. Bruzdownica do domowych prac – w tym przypadku najważniejsze będzie określenie, jak bardzo uniwersalna ma być bruzdownica i do jakiego materiału będzie stosowana. Im twardsza powierzchnia, tym większa będzie potrzebna do tego moc. W przypadku domowych zastosowań wystarczy jednak produkt o mocy 900 W do 1500 W, a jego cena wahać będzie się pomiędzy 500 – 1500 zł. Urządzenia te jednak będą potrzebowały trochę wprawy i warto będzie zapoznać się ze sposobem, w jaki powinno się z nich korzystać.
 2. Bruzdownica dla profesjonalistów – tego rodzaju bruzdownice przekraczają cenę 1500 zł i często potrzebują do pracy 1500 W. Służą do pracy w najtrudniejszych materiałach, są w stanie ciąć niemal każdy materiał na dużą głębokość oraz wymagają sporo wprawy ze względu na dużą wagę. Te najmocniejsze modele często uniemożliwiają również pracę w trudno dostępnych miejscach.

Popularne modele

ruzdownica Bosch GNF 35 CA 1400 W

Na pewno interesują was również konkretne przykłady bruzdownic. Z tego też względu podamy wam przykład jednego modelu do wykorzystania w domowych warunkach oraz przykład modelu do zastosowań profesjonalnych.

Bruzdownica Bosch GNF 35 CA to świetny produkt do profesjonalnych zastosowań, który w dobrej cenie mieści wszystko to, co potrzebne do najbardziej zaawansowanych prac – dużą moc, wygodną pracę oraz dobrą wytrzymałość.

Graphite 59G370 to z kolei bardzo dobra bruzdownica z niższego przedziału cenowego, która świetnie sprawdza się do wgłębień pod przewody. Jak na swoją cenę, oferują dobrą moc oraz wygodną pracę.

Bruzdownice – RANKING

W celu pokazania wam jeszcze większej ilości dobrych produktów, przyrządziliśmy specjalny ranking dotyczący bruzdownic dla zaawansowanych i początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *