15 najbardziej przydatnych narzędzi ogrodowych

poradniki

Narzędzia ogrodowe codziennie pomagają nam utrzymać ogród w dobrym stanie. Dzięki nim nasz ogród będzie piękny oraz zadbany. Dużo początkujących ogrodników, zastanawia się nad wyborem odpowiednich narzędzi ogrodowych. W naszym poradniku przedstawimy listę 15 narzędzi wg. nas najbardziej przydatnych przy pracach ogrodowych. Serdecznie zapraszamy do lektury i komentowania.

 

Dlaczego warto korzystać z narzędzi ogrodowych?

 • oszczędność czasu
 • wygoda i komfort
 • elastyczność
 • większe możliwości
 • profesjonalizm

 

Najlepsze narzędzia ogrodowe – TOP 15

 1. Kosiarka spalinowa – każdy ogrodnik powinien mieć coś do cięcia, na początek możemy wybrać kosę ręczną, lub jeśli zależy nam na komforcie kosiarkę spalinową lub elektryczną. Warto na początku nie przepłacać i wybrać coś o dużej pojemności kosza. Idealna do koszenia małych i dużych traw o każdych warunkach glebowych.
 2. Grabie – mają różne zastosowanie klasyczne są przeznaczone do prac ogrodowych, natomiast są też dedykowane grabie np. do liści czy do pielęgnacji trawników, które pozwalają na dokładne wyczesywanie tereny. Zdecydowanie używanie grabi pozwoli nam na zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.
 3. Mała łopatka ogrodowa – dobrze nadaje się do precyzyjnego kopania małych elementów oraz sadzenia roślin. Kupimy ją w każdym sklepie
 4. Trójząb ogrodowy – narzędzie przydatne do spulchniania ziemi
 5. Nożyce – dla ogrodników posiadających żywopłot, bardziej ekonomiczną opcją będzie sekator. Jednak jeśli mamy duży żywopłot lepszym rozwiązaniem będzie wybranie nożyc elektrycznych, które równo przytną zarówno młode, jak również nieco dojrzałe krzewy. Narzędzie przyda się również do formowania iglaków czy brzegów trawnika.
 6. Wąż ogrodowy – podstawa, jeśli chodzi o nawadnianie roślin. Warto wybrać długi wąż wykonany z wytrzymałego PCV, dzięki czemu nasza praca w ogrodzie będzie przyjemna. Rekomendowana długość węża ogrodowego to minimum 20 metrów, pozwoli to już na całkiem elastyczną pracę.
 7. Siekiera – lekka siekierka czy też toporek przyda nam się do ucinania gałęzi, czy mniejszych kawałków drewna. Przy wyborze najlepiej sugerować się wagą narzędzia, im mniejsza waga siekiery tym praca będzie wygodniejsza.
 8. Taczka – jeśli posiadamy dużą działkę, warto wyposażyć nasz przybór narzędzi ogrodowych o taczkę, pozwoli nam na transport kamieni, cięższych rzeczy jak np. pełna konewka, zestawy narzędzi jak grabie czy szpadel.
 9. Opryskiwacz ogrodowy – przydaje się w ogrodzie do zraszania i podlewania roślin oraz zabezpieczeniem przeciw robakom i insektom takich jak stonki. Nadaje się zarówno do podlewania krzewów, jak również warzyw czy nawet całych szklarni
 10. Konewka – tego narzędzia nie trzeba nikomu przedstawiać. Rośliny wymagają wody, w przypadku mniejszych powierzchni ogrodowych konewka będzie idealnym wyborem. Przy większych ogrodach warto wyposażyć się w wąż ogrodowy.
 11. Piła spalinowa – pozwoli na przycięcie całego drzewa, większych gałęzi i wszystkiego tego czego w ogrodzie już nie potrzebujemy.
 12. Glebogryzarka – niezastąpione i użyteczne narzędzie do spulchniania oraz wyrównania gleby. Pomoże nam zachować ogród w dobrym stanie. Przy wyborze warto sprawdzić szerokość roboczą urządzenia, która informuje nas o zasięgu działania glebogryzarki.
 13. Traktorek ogrodowy – alternatywa dla kosiarki, dużo przyjemniejsze narzędzie (maszyna ogrodowa), która przeznaczona jest do większych powierzchni ogrodowych. Traktorkiem ogrodowym skosimy trawę, chwasty w bardzo szybkim czasie. Jakie są minusy? Zdecydowanie cena, dobry traktorek ogrodowy to koszt minimum 3000 złotych.
 14. Hydrofor – przyda się do pompowania czystej oraz zimnej wody z własnych miejsc takich jak np. studnia. Jest to zautomatyzowane narzędzie wyposażone w silnik oraz możliwość ssania.
 15. Rozdrabniacz do gałęzi – przyda się dla zaawansowanych sadowników, którzy mają w swoim ogrodzie dużo drzew, pozwoli zachować należytą harmonię w naszym ogrodzie.

 

Videoporadnik

Przedstawiamy, także ciekawy poradnik w formie video infouprawa, który pokazuje jak dobrze wyposażyć się w narzędzia ogrodnicze w dobrej cenie.

 

Podsumowanie

Jak widzimy, jest wiele przydatnych narzędzi do ogrodu, które wybierzesz? Zależy tylko od Ciebie i od powierzchni Twojego ogrodu. Na początku warto skorzystać z tańszych i podstawowych narzędzi takich jak łopatka, grabie czy trójząb ogrodowy.

Zapraszamy do komentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *